Lige en lille advarsel om en email som for tiden bliver sendt ud i stort antal. Emailen skriver at du har vundet et eller andet stort beløb i googlelotto og beder dig om at kontakte en email adresse.
Googlelotto findes ikke og det er et velkendt forsøg på bedrageri. Hvis du kontakter vedkommende bag emailen vil du typisk blive bedt om at sende en masse følsomme oplysninger som disse bedragere kan bruge. Dernæst vil du blive bedt om at overføre nogle penge for at få udbetalt din “store gevinst”.
Slet emailen fra infolotto med det samme uden at svare på den eller noget. Håber ikke at nogle er røget i fælden og har overført penge til googlelotto bedragerne.
Jeg overvejer at blive affiliate for http://www.playhugelottos.com. Spiller selv en del på deres side og er sikker på at jeg vil kunne skaffe en del kunder via mit netværk etc. Synes det er super spændende at man kan side i DK og spille med på f.eks. det italienske lotteri og derefter lige prøve kræfter med det amerikanske Powerball.
Er der nogen derude som har erfaring med lotto spil/affiliate aftaler og måske kan give mig nogle råd.
MVH Nilus